user_mobilelogo
BESZÁMOLÓ (HARMADIK LENGYELORSZÁGI CSÁNGÓ FESZTIVÁL, 2022)

Magdalena Tyrała, 2022. december (nyersfordítás és korrigálás: Sámsondi Gergely)

(toruni program lengyelül itt)

 

A három kultúra összefonódott a zenére egy gyönyörű táncban

 

A „Harmadik lengyelországi csángó fesztivál” 2022. október 13. és 16. között zajlott. Ez a szép esemény a hagyományos magyar, lengyel és ukrán kultúrát hozta össze egy közös mottó alatt, mely – „A Kárpát-medence kultúrájának körében” – egyben a rendezvény fő iránya is volt. A három nemzetiséghez tartozó emberek hangszereinek közös zenei előadásban való egyesítése világossá tette, hogy képesek vagyunk – ebben a nehéz háborús időszakban is – gyönyörűen összehangolódni, és egy csodálatos táncban egyesülni. Ráadásul a politikai irányzatokat figyelmen kívül hagyva, amelyek teljesen függetlenek tőlünk.

Ezt a felfogást képviseli a fesztivál legfontosabb művésze, Petrás Mária, a csángó vidék legismertebb népdalénekese és keramikusa.

„Nagyon örülök, hogy részt vehettem ezen a kiváló fesztiválon, ami tele volt ennyi kedves testvérrel" –mondja meghatottan Petrás Mária. – „A mai világnak nagy szüksége van olyan eseményekre, amelyeken keresztül megismerhetjük egymást és egymás kultúráját, és ezáltal közelebb kerülhetünk egymáshoz, félelem nélkül, előítéletek nélkül, nagyon pozitív érzelmekben” – fűzi hozzá az énekesnő.

A fesztivál első napja „bemelegítéssel” kezdődött az „Oroszlán Szája” klubban, Gdansk Oliwa-ban: Kárpát-medencei táncházzal. Ez a hely egyszer-egyszer olyan térré válik, amely összehozza a hagyományos zenével és táncokkal foglalkozó embereket.

A koncertet a lengyel-ukrán „Galícia Zenekar” előadása nyitotta, amely a Niwiński együttes alkotása, és amely az egykori Galíciához tartozó lengyel-ukrán határvidék – a mai Lengyelország déli peremén, a Kárpátok árnyékában fekvő multikulturális terület – zenéjének szenteli magát. Az előadás a számos vendéget energikus táncra késztette.

A szívmelengető tánc után az estet a fesztivál főszervezője, Joanna Mieszkowicz és Magyarország gdanski főkonzulja, Illés Pál Attila rövid beszédeikkel nyitották meg, amelyben nem maradtak el a köszönetnyilvánítások, többek között a Wacław Felczak Alapítványnak, amiért lehetővé tette ezt a szép eseményt. Moldvai és gyimesi csángó zenészek léptek színpadra, mégpedig magyarországi vendégek: Petrás Mária és kísérői, Kerényi Róbert, Molnár Előd és a Szépszerével zenekar. Reiner Kata és Hegedűs Ágota, a csángók két magyarországi táncoktatója táncra csábította a közönséget. A magyar zenészek fellépése Petrás Mária rendkívül megható beszédével zárult, aki ezt lengyel szavakkal fejezte be: „Éljen Lengyelország”.  Az előadásokat táncház követte, amelyet a Háromfaluért Egyesület hagyományőrző zenészek rögtönzött felállása kísért, magyar és ukrán zenészekkel, és amely a legjobb formájában késő éjszakáig tartott. A jó hangulatban Petrás Mária is táncra perdült a két magyar lánnyal és lengyel táncosokkal is.

A fesztivál második napjának kezdete hegedű és furulya zenész-oktató műhelyekkel, valamint a csángó hagyományoknak megfelelő tánc- és énektanításokkal telt. Délben sajtótájékoztatót szerveztek az újságírók számára. A konferencia során Petrás Mária, Gyulai Farkas csángó zenét játszó művész és Paweł Borkowski, Petrás Mária kiállításának kurátora mellett Illés Pál Attila, Magyarország gdanski főkonzulja vette át a szót, aki szép szavakkal ismertette a rendezvény ötletét: „Ezzel a fesztivállal szeretnénk megmutatni, hogy ezekben a nehéz időkben együtt érzünk az ukrán néppel is. Nagyon boldogok vagyunk, hogy együtt zenélhetünk és táncolhatunk az egységnek a jeleként.”

A fesztivál kezdete

„Minden nemzetnek megvan a maga történelme, amely mélyen be van írva a kulturális örökségébe, és mi szeretnénk ezeket az értékeket felszínre hozni és felhasználni életünk gazdagítására” - ezekkel a szavakkal nyitotta meg hivatalosan a „Harmadik lengyelországi csángó fesztivált” Joanna Mieszkowicz, a rendezvény főszervezője. – „A folklórban minden megtalálható. Fontos a hagyományőrzés a mindennapi életben – ez egyesíti a nemzetiségeket, az olyan vegyes területeket, mint amilyen a csángók által lakott terület és az egész Kárpát-medence” – fejtette ki beszédében a fesztivál második napján tartott hivatalos megnyitón, amelyet a toruńi "Artus Udvarház Kulturális Központban" tartottak. Fontos tisztségviselők voltak jelen, és sorra fel is szólaltak: Dr. Illés Pál Attila, Magyarország gdanski főkonzulja, Dr. Kovács Orsolya Zsuzsanna, Magyarország nagykövete és Michał Zaleski, Toruń város polgármestere.

A programsorozat másik fénypontja Petrás Mária kerámia-kiállításának megnyitója volt. A művésznő Szűz‑Mária alakját, nőiességét és anyaságát választotta művei témájául. Ez alkalommal az énekesnőtől egy gyönyörű vallásos éneket hallhattunk, és utána a vendégek magyar specialitásokat kóstolhattak: hagyományos magyar fajtájú mangalica sertésből készült sertészsírt magyar paprikával; a híres erdélyi széki szilvapálinkát, hagyományos magyar három napig kovászolt két kilós rozskenyeret, házi tejfölt a három kilós fehér kenyérhez ajánlva; és a magyarországi szervező édesanyja által otthon készített pogácsákat.

A kiállítás-megnyitó után következett a „Napkeltétől napnyugtáig” című hagyományos csángó dalokból álló fő koncert, amelynek központi szereplője Petrás Mária volt. A művésznő szólóban és magyarországi zenészek kíséretével is énekelt, akik Gyulai Farkas, Sámsondi Kiss Gergely, Kerényi Róbert, Molnár Előd, és Mészáros Vince voltak. A színpadi látványt színesítette a magyarországi csapatból két, szintén csángó viseletet öltő lány: Hegedűs Ágota egyházi kórusénekes és Reiner Kata.

A koncertet táncmulatság követte, amelyen fellépett a moldvai és gyimesi csángó zenét játszó összes művész, az Agregandado együttes kujavi dallamokkal, Katarzyna Tucholska Lublin-Radom-Toruń együttes, valamint a kassai és pomerániai Begebenheit együttes. A zenészek a fesztivál résztvevőivel együtt körtáncot jártak, nagy energiát adva egymásnak és csodálatos hangulatot teremtve.

„Számomra különösen megható eleme volt a fesztiválnak, hogy két kiváló lengyel és magyar népdalénekesnőt láthattam vendégül, akik mindketten nagyon melegszívű és nagyon kedves nők – Maria Siwiec és Petrás Mária” - mondja Joanna Mieszkowicz.

A harmadik fesztiválnap magyarországi és lengyelországi művészek által vezetett tánc-, ének- és hangszeres műhelyekkel kezdődött, valamint az Artus Udvarház nagytermének színpadán egy hagyományos ősi motívumokkal díszített Magyarországról hozott jurta felépítésével. A jurtában Reiner Kata nemezkészítő, aki kézműves műhelyeket vezet és táncpedagógus, valamint Hegedűs Ágota zománcművész, népi bőrműves, művészetterapeuta és kézműves oktató hagyományos kézműves termékekből rendezett kiállítást. Az előtérben Sámsondi Kiss Gergely építészmérnök környezetbarát épület-terveit is láthatták a látogatók.

Délután a jurtában Kerényi Róbert és Molnár Előd furulya- és kavalművészekkel, hagyománykutatókkal találkoztak a fesztivál szervezői, Joanna Mieszkowicz és Magdalena Tyrata vezetésével, hogy a csángó  zenéjében jelen lévő ősi hangszerekről beszélgessenek. A találkozón részt vett Reiner Kata és Hegedűs Ágota is, akik a jurtában kiállított kézműves alkotásaikról beszéltek.

A fő koncertet viszont megelőzte egy "Találkozás Podkarpacie, Zakarpatszka hucul zenéjével", amelyen Szerhij Ohrimcsuk, Vytek Brody, Pavel Iwan és Józef Sowa, azaz négy kiváló lengyel és ukrán zenész vett részt. A találkozó házigazdái Joanna Mieszkowicz és Magdalena Tyrała voltak. A zenészek, amellett, hogy rendkívüli tudással rendelkeztek az általuk játszott zenéről, amelyet évek óta kerestek és kutattak, mesteri módon mutatták be rendkívüli képességeiket és tehetségüket.

Az esti koncert – „A Kárpátok kultúrájának körében” – csodálatos zenei élmény volt. A közönséget a Podkarpacie régióból származó, nagyon energikus zene hozta rendkívüli hangulatba, amelyet a Witek Broda zenekar adott elő. Ezt követte a huszti és kárpátaljai zene, amelyet a Szerhij Ohrimcsuk Band játszott ugyanilyen meghatóan és energikusan. A moldvai csángók és a Gyimes-völgy zenéjét, énekét Kerényi Róbert és Molnár Előd, Gyulai Farkas és a Szépszerével zenekar kiváló előadásában hallhatta a közönség.

A koncert végén a Borvíz zenekar, azaz Sámsondi Kiss Gergely prímás és barátai léptek színpadra - Mészáros Vince magyarországi brácsás mellett az alkalmi vendégművészek: Mikhail Kachalov Ukrajnából, Martin Niaga Moldovából. A „Lengyelországi csángó fesztiválon” tartott előadás rendkívül szimbolikusnak, szépnek és meghatónak bizonyult. A férfiak először játszottak együtt, és egy erdélyi kalotaszegi darab közös előadásával bebizonyították, hogy a zene minden megosztottság felett áll.

A nagyvárosiak körében a hagyományos népi kultúra iránti szeretet fellendülésének lehetünk tanúi. Az inspiráció Magyarországról érkezett, ahol a táncház mozgalom több mint fél évszázaddal ezelőtt indult. Erre kiváló bizonyíték a szombati táncmulatság a „Csángó  fesztivál Lengyelországban” során, az a fantasztikus mód, ahogyan minden résztvevő jól érezte magát. Három nemzet művészei játszottak és táncoltak a közönséggel hajnalig az Artus Udvarház gyönyörű termeiben. A mulatság utolsó hajnali óráját a jurtában körben táncolták a Szépszerével zenekar által játszott csángó zenéjére. Felejthetetlen este volt.

Gyulai Farkas, a fesztivál társszervezője magyar részről arról álmodik, hogy minél több embert megfertőzzenek a körtáncokkal, ezzel a csángó zenei hangulattal, hogy minél többen átélhessék azokat a pozitív érzelmeket, amelyeket a hagyományos kultúra szépségeiben már elmerülők tapasztalnak. Nemcsak a csángó kultúrát, hanem a hozzánk közel eső különböző kultúrákat is.

Sámsondi Kiss Gergely, mint a fesztivál belsőépítészeti társszervezője – aki az emberléptékű, valóban környezetbarát (hangosítás, műanyag, műétel, reklámok, wifi és propaganda nélküli), barátságos, családias hangulatú és méretű rendezési irányzat fő kezdeményezője és szószólója – örül, hogy sikerült ebben a stílusban létrehozni és ebben a mederben tartani a fesztivált, és reménykedik a hasonló folytatásban is. Szeretné a lengyel fiatalokat – a számítógépes kor és a nemzetközileg befolyásolt „közösségi”-nek nevezett „média” okozta elmagányosodásuk ellenére – jövőre jobban bevonni a rendezvénybe.

Hegedűs Ágota a különböző nemzetiségű fiatal művészek további, hangsúlyosabb jelenlétének örülne.

Az az összetéveszthetetlen benyomásunk, hogy a fesztivál valóra váltotta ezt az álmot, mivel a fesztivál résztvevőinek visszajelzései elképesztően pozitívak voltak.

Vasárnap, a fesztivál zárónapja a szentmisén való részvétellel kezdődött, amelynek során ünnepélyesen átadták Petrás Mária II. János Pál pápa alakját ábrázoló kerámiáját a toruńi Szentlélek templomnak. Az ünnepségen részt vett Dr. Illés Pál Attila, Magyarország gdanski főkonzulja. A szentmisén részt vett Piotr Całbecki, a Kujávia-Pomerániai Régió vezetője is, és rövid beszélgetés alakult ki a regionális kulináris hagyományokról. A Toruńnak adott ajándék a művésznő szép gesztusa, amelynek köszönhetően a toruńiak a közelben élvezhetik majd kivételes művészetét. Ez egyben a „lengyelországi csángó fesztivál” fantasztikus nyoma is, amelyre a szervezők nagyon büszkék.

Délután hajókirándulásra került sor a Visztula folyón Toruńból a Wielka Nieszawka-i Olender Néprajzi Parkba és vissza. A hajókirándulást a "Dzielni Fiddlers" által a fedélzeten játszott tutajozási dallamok kísérték. Ugyanakkor elhangzottak magyar és ukrán énekek is. A szabadtéri múzeumba érkezés után megkezdődött a túra. Nem sokkal később a résztvevők meghívást kaptak a lengyel és a magyar hagyományos kultúra szerelmeseinek találkozójára, amelynek programjában olyan elemek szerepeltek, mint előadások, egy rövid játék és természetesen tánc. A lenyugvó nap fényében játszva és táncolva tértünk vissza az egyik tutaj-csónak fedélzetén.

Ezzel a figyelemre méltó módon ért véget a „Harmadik lengyelországi csángó fesztivál”, amely a közös értékek nevében sikeresen összehozta a nemzeteket. A szervezők reménykedve tekintenek a jövőbe, és a táncházak szellemében további találkozókra számítanak.

A szervezők számára rendkívül fontos volt, hogy ne csak a kulturális és gasztronómiai örökséget mutassák meg, hanem egyúttal felhívják a figyelmet arra, hogy a mindennapi takarékos fogyasztás – ebben az esetben egy fesztivál szervezésével – hozzájárul a lelki fejlődéshez, a másik ember felé való nyitáshoz. –„A zene megtapasztalása hangerősítő rendszer nélkül, a táncban, a mozgásban való részvétel megtapasztalása túlzott mesterséges világítás nélkül – így áramot is spórolva – még inkább lehetővé teszi a közösségben való létezés megtapasztalását és a megfoghatatlan értékek létrehozását” - érvel Joanna Mieszkowicz, a lengyelországi „Csángó fesztivál” igazgatója.

Nagy igazságtalanság és tapintatlanság lenne, ha ezen a ponton nem említenénk meg azt a hatalmas szerepet, amelyet azok játszottak – természetesen a szervezőkön kívül –, akik a fesztivál társalkotói voltak, és akik nélkül a fesztivál nem öltött volna ilyen nagyszerű formát. Először is meg kell említeni a résztvevő önkénteseket: a toruńi "Kamienica Inicjatyw" (Kezdeményezések Háza) aktív idős polgárait, valamint a "N-obrotów" Egyesület és a "W TAN" Tánciskola hagyományos táncok szerelmeseit. A számos önkéntes között voltak külföldi diákok is, akik Németországból, Törökországból, Görögországból, Olaszországból és Spanyolországból érkeztek a toruńi Nicolaus Copernicus Egyetem diákcsereprogramjának keretében, és akik számára a fesztivál szokatlan lehetőséget nyújtott arra, hogy jobban megismerjék egymást, valamint más kultúrákat. Az önkéntes munkát a fáradhatatlan Anna Meina, a toruńi Maria Montessori Óvoda igazgatója koordinálta.

Szeretnénk köszönetet mondani a toruńi "Élő Mézeskalács Múzeumnak" is az együttműködésért, amely különleges megrendelésünkre több tucat nagy és kis toruńi mézeskalácsot készített fesztiválgrafikával. Ez lehetővé tette számunkra, hogy értékeljük Toruń helyi hagyományait, és lehetőséget adott arra, hogy megosszuk azt vendégeinkkel.

Mindenekelőtt azonban hálásak vagyunk a toruńi „Artus Udvarház Kulturális Központ” munkatársainak a rendkívül kedves együttműködésért és azért, hogy kölcsönadták a gyönyörű teret, amelyben a „Lengyelországi csángó fesztivál” fő színpadát berendezték.

Találkozunk jövőre!

Magdalena Tyrała, a „Csángó fesztivál Lengyelországban” népszerűsítési vezetője