user_mobilelogo

plakát: etikett és táncelmélet - angol és lengyel nyelven - grafika: Czarli Bajka (PDF A1)

plakát: etikett és táncelmélet - magyar nyelven - grafika: Czarli Bajka (PDF A1)

 

 

TÁNCHÁZI ETIKETT (moldvai csángó táncok)

mentés: 2023-08-11

A régi falusi-népi íratlan szabályok részben ma is alkalmasak arra, hogy mindenki boldog legyen, jól érezhesse magát a táncházban, mulasson, örömmel táncoljon. Segíti a közösség működését.

 

  1. Felkért lány
    Lehetőleg ne kosarazd ki a fiút, ha mégis, ne bántóan. Ha a táncteremben elöl tartózkodsz, az azt mutatja, hogy táncolni szeretnél. Persze a szemkontaktus és más jelek is fontosak. Ha korábbi elígérkezésre hivatkozol, tényleg menj táncolni a másikkal. Ha fájós lábra, mással se menj el. Az elbátortalanított, sokszor visszautasított fiúk később mást se fognak felkérni, és akkor a táncolni vágyó lányok már csak a közeli ismerőseikre alapozhatnak.
  2. Felkérő fiú
    Ha nem tudsz táncolni, vagy nálad sokkal jobb táncost választasz, mondd meg neki ezt, hogy így is eljön-e veled; ne kényszerítsd arra, hogy kezdővel ügyetlenkedjen. Ha a lány a kezdő, vajon szeretne-e tőled tanulni? Akivel táncszünetben beszélgetsz, azt illik felkérni, ha megszólal a zene. Részegen és főleg agresszívan ne kezdeményezz táncot. Figyelj a testbeszédre, jelzésekre: akin látszik, hogy nem szeretne veled menni, ne erőltesd.
  3. Beállás, kiállás körtáncnál
    Már kialakult körbe (kiskörös táncoknál) csak akkor állj be, ha mindannyian hívnak, vagy mind barátaid. Kezdő táncosként ne rontsd el egy jól forgó kör egységét. Hosszú táncidő után már ne bolygasd a kialakult kört. Jobb, ha eleve új kört alakítotok, mintsem a meglévőt akkorára növelni, hogy osztódnia kelljen.
    Ne álljunk ki táncból, mert azzal megzavarjuk a körtáncot (nagy körnél is), páros táncnál pedig megbántjuk, cserben hagyjuk felkért partnerünket. Tánc előtt gondosan kössük meg a cipőfűzőt.
  4. Figyelj a körre
    A körtánc mindig legyen bezárva. Ha kezdetkor te vagy a félkör szélén, húzd össze a kört. Manapság néha fiúk nem akarják egymás kezét fogni – ez ellentétes a hagyománnyal és a körtáncok értelmével, káros. Legyen szépen kör alakú, ne tojás formájú. Erre mindenki együtt figyel.
    A mozgás mértéke, dinamikája is legyen a kör mentén hasonló. Legyen a kör egységes, egység. Ha a kör egy bizonyos falu tánclépését követi, ne bontsd meg egy másik mozgással az egységet.
  5. Tanulók, kezdők
    A kezdők ne álljanak be mindjárt a körbe, mert elrontják annak egységét. Kérjenek meg valakit, hogy külön tanítsa őket. (Kivéve: kis baráti kör invitálása.)
  6. Gyerek tánc
    A gyerekek (serdülőkor alatt) külön táncházat tartottak falun, ott tanulták a lépéseket testvéreiktől, barátaiktól. Körtáncba általában ne vonjunk be kicsiket. Esetleg alkothatnak külön kört, vagy játszhatnak, futkoshatnak a tánc zavarása nélkül.
  7. Fényképezés, mobiltelefon
    Közelről vagy a táncosokat zavarva ne használd kamerádat. Vakuval, éles fénnyel se rontsd a hangulatot. Telefonod fénylő képernyője se tűnjön ki a táncteremben. (Félhomályban a mai számítógépes órák képernyője is zavarhat.) A telefon legyen lehalkítva, és tánc közben ne is látszódjon, főleg ne csörögjön.
    Hosszú film vagy hangfelvétel készítése előtt kérdezd meg a házigazdát.
  8. Tánc kérése
    Hagyományosan pénzért és barátilag is lehet a zenésztől táncot, éneket rendelni, de a zenész vagy a házigazda a többi táncos érdekét és a közhangulatot veszi elsősorban figyelembe.
  9. Énekszó, taps
    Falun nem tapsoltak a tánc végén a zenekarnak, mint manapság a táncházakban. Jól érezték magukat, beszélgettek, esetleg megdicsérték a zenészt vagy elismerésként, köszönetként külön pénzzel honorálták a munkáját. Kérdés, hogy jó-e a tapsolás.
    Az énekszó, táncszó, ’csujogatásihogtatás’ viszont a táncház lelke, a zenész is örül, ha hallja.
  10. Zavarás
    Kör közepén feltűnő viselkedéssel, oda nem való tánclépéssel;
    másfelől illetlen, durva, a többséget zavaró csujogatással ne rontsuk az összhangot.
    Italos üveg se legyen a kezünkben a körben.
  11. Füst
    Dohányzás közben minél messzebb légy a táncosoktól, zenészektől. Ne zavard őket a messze tovaterjedő füsttel és mérgező elektromos eszközökkel, droggal se.
  12. Ruha, cipő
    A hosszú szoknya hangulatot ad a táncháznak, ízléses, szép, esetleg népi ruhádnak mindenki örül. A csupasz vállat sokszor kellemetlen, nehéz tartani, fogni. Izzadós fiúknak a rég bevált, nedvszívó vastag pamut, gyapjú ruha sokkal jobb megoldás, mint a vékony póló. Óvatosan lépjünk, ha mezítlábas táncos van mellettünk. Mezítláb táncolni jó, és környezetbarát.